טיפול


לעתים היצירה יכולה להפגיש אותנו עם עצמנו, מעבר למילים.
בטיפול ביצירה אנו חוזרים ומספרים לעצמנו את הסיפור שלנו מנקודות מבט שונות, עוברים תהליך נפשי של התנקות וסליחה, נכנסים לנבכי הלב ומבינים את מה שהיה כל הזמן מול העיניים אך לא הצלחנו לראות. לומדים לקבל את עצמנו על המורכבות והרבדים השונים שהם חלק מאתנו. מגלים את עצמנו, את לבנו הטוב, לומדים להעריך את המתנות שקבלנו ולהשתמש בהן.

התהליך הטיפולי

לעתים אנשים מגיעים עם בעיה מוגדרת, כמו משבר בעקבות פרידה, שינוי בחיים, תקופת מעבר ועוד. אנשים אחרים מגיעים עם תחושה לא ברורה של כאב, ריקנות או פחד, ויחד אנו מבררים את אופי המצוקה, מפזרים את העננים ומגלים את המקור. בתהליך עצמו עובדים עם תכנים שונים שעולים, רגשות מגוונים והתנהגויות. מבטאים את שעל הלב, משמרים את הטוב, משנים דפוסים. בסופו של דבר המטרה היא להאיר למטופל/ת על הכוחות הטמונים אצלו/ה ממילא, ולצייד אותו/ה בכלים לעזור לעצמו/ה.
הטיפול נערך בשיחה ולעתים, על פי צורך ורצון, אני משלבת אמצעים טיפוליים שונים שלמדתי והוכשרתי בהם לעומק. בכל המקרים אין צורך בניסיון קודם ולעתים אף להפך - אני חושפת מטופלים לכלי אחר מזה שהם באו ממנו, על מנת לאפשר להם מרחב שאין בו ביקורת.

טיפול ביצירה

מילים הן השפה שלנו, בה רוב הזמן אנו משתמשים על מנת לפרש את מחשבותינו, לבטא את עצמנו, לתקשר עם אחרים.
אך יש עולם מקביל ואחר, שאין בו מילים והוא עומד לו דומם ומחכה שנפתח דלתנו אליו, והוא מלא חלומות דימויים וידיעות פנימיות קדומות וחדשות.

הטיפול ביצירה מאפשר את הגישור מעבר לעולם המילים, מתוך ההבנה הזו ראיתי שהשילוב של אמנות בטיפול, לעתים הוא הכרחי כדי להגיע אל מה שהשיחה לא יכולה לחדור אליו. מאז אני משתמשת באמנויות שונות - ציור, צילום, מוסיקה ואף כתיבה - כי גם בכתיבה שהיא ספונטנית, יש חיבור שאין בו תכנון או היגיון, כדי לבטא את מה שמוגבל על ידי מילים. בכל זאת את מה שאני כותבת כרגע על מנת לתקשר איתכם אני עושה במילים, לכן אני מאוד מאמינה בשילוב. במתת המילים היפות, היצירתיות, המבארות, לצד העולם שמעבר למילים.

היצירה הטיפולית מאפשרת פתיחה של דלתות שבדרך כלל אנחנו מותירים סגורות, כי פעם כשפתחנו אותן, לא היה מי שהחזיק את מה שהיה בפנים, ומאז סגרנו, מפחד. אבל מעבר לדלת נמצא חלק בנו שנשאר שם, מחכה, לרגע הנכון, לצעוק את זעקתו, להגיד את שעל ליבו, להיות עצמו, כפי שהוא.
הרי לבכי אין מילים, גם לא לצחוק. לרגעי האינטימיות הגדולים ביותר שלנו - עם אנשים, עם הטבע, עם עצמינו - אין מילים.

אמצעים יצירתיים:

כתיבה – לעתים המילים הכתובות יכולות לחלץ מאתנו חופש אחר. באמצעים יצירתיים ותרגילים שאני מלמדת במפגשים, אנו מדברים עם עצמנו באמצעות הדף. לעתים אנשים מרגשים נוח יותר לבטא מול נייר מאשר מול מטפל, או עיניים מתבוננות. גיליתי את היכולת את הטיפולית של הכתיבה כשהשתמשתי בה בעצמי. אנשים רבים כותבים יומן שמהווה עבורם פורקן, אחרים כותבים סיפורים ושירים שגם אם הם על דמויות אחרות, לדעתי תמיד מסתתר בתוכן גוון אוטוביוגרפי. מניסיון רב של שנות עבודה בסדנאות כתיבה ומודעות, אני מתאימה תרגילים למצבים שעוזרים לחזור למצבים מן העבר, לבטא רגשות ולפתור תסכולים.   

פסיכודרמה – לא מדובר במשחק תיאטרוני. הכלי הפסיכו דרמטי מאפשר לנו לשוחח עם חלקים שונים בתוכנו, עם קולות בנפשנו שלעתים אנו לא מעניקים להם זכות דיבור. כמו כן אנו יכולים לקיים דיאלוג עם בני משפחה, חברים ומכרים שהיינו רוצים לפתוח איתם נושאים שאין ביכולתנו לעשות בפועל. הכוונה היא לתת במה לדמויות שונות בתוכנו ומחוץ לנו, להשמיע קולן ולהגיע לשלום בניהן.  

דמיון מודרך – הכל מתחיל בדמיון. המקומות הנעימים וכן מדרונות הסבל אליהם אנו מובילים את עצמנו – מקורם בדמיון. כמו שלפני שאנו מגיעים למקום אנו מדמיינים כיצד הוא נראה, מהו הנוף, כיצד הוא מורכב, כך אנו רואים את העתיד שלנו. ואז, העתיד מגיע, ואנחנו שם, כמו שדמיינו. לעתים אנו לא מודעים לדמיון שלנו, והוא לוקח אותנו למקומות שלא היינו מעוניינים בהם בחשיבה צלולה. בטיפול בדמיון מודרך אנו לומדים להיות מודעים לאופן בו אנחנו מדמיינים (ואצל כל אחד/ת הדמיון עובד באופן ייחודי) ולהביא את עצמנו לדמיין את מה שאנחנו רוצים באמת. כמו כן, לעתים הדמיון שלנו מאוד טוב ונעים ובכל זאת המציאות טופחת על פנינו, במקרה כזה אנו מבררים מה מסתתר מעבר לדמיון הטוב, הלא מודע שמבצבץ מתחת ומצר את צעדינו מסיבות שונות. לדמיון אין זמן, באמצעות תרגילים שאני מנחה בדמיון מודרך אנו מגיעים לעבר ולעתיד, פוגשים ומתקנים, נפרדים ואוהבים מחדש.

כלים נוספים הם קלפים, חלומות, תמונות, ציור, מדיטציה ופיסול.

למי מיועד המפגש?

למי שמוכן להיכנס פנימה ולהסתכל על כל צדדי ליבו. לראות את עצמו תוך הסרה בטוחה והדרגתית של מחסומים ופחדים (שאם לא מסתכלים עליהם, מנהלים אותנו ממילא). לכאלה שרוצים לאהוב את עצמם, לעשות עבודה פנימית עמוקה על מנת להכיר את עצמם ולבחור את דרכם בכל יום מחדש.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה